Wa Wa Wa Wa, Já, Indián

Díky dotaci, kterou nám přidělilo Statutární město Liberec z Fondu pro podporu a rozvoj vzdělávání jsme mohli v naší mateřské školce uskutečnit třítýdenní projekt s názvem „Indiánské léto“.
Naším cílem bylo rozvíjet tyto oblasti: interpersonální, sociálně kulturní a v neposlední řadě také globální výchovu.
První týden jsme se seznamovali s Indiány. Jak žili, jak vypadali, jak se živili, jak se oblékali nebo jak vznikala jejich jména.  S dětmi jsme vyráběli korálky z FIMO hmoty, obličeje malovali barvami, dávali jsme si indiánská jména (např.: ta, co má neposlušné vlasy, ten co pusu nezavře…). Jako Indiáni jsme lovili kořist.
Pro tuto hru se děti motivovaly lehce, stačilo je pomalovat obličejovými barvami a dát jim na hlavu čelenku z pestrobarevných pírek.
Na konci týdne jsme jeli na výlet do Lidových sadů na Indiánskou pohádku divadla Rolnička.
Děti se nejvíc těšily, jak budou spát v indiánském Tee-pee, které jsme měli zapůjčené od SPPolku o.s. Po dobu celého projektu dominovalo zahradě MŠ svoji výškou 7m a průměrem 5 m.
Druhý týden jsme se věnovali hlavně kolektivní práci, která se převážně odehrávala venku v Tee-pee. Malování indiánských vesnic, rodin indiánů a výroba indiánských totemů. Hráli jsme stopovanou, učili se indiánský tanec a spousty bouřlivých pokřiků. Děti se učily, jak se správní indiáni chovali k přírodě, a proto jsme se byli podívat v Ekocentru v Oldřichově v Hájích. Cestou nás provázela písnička od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře - Chválím tě, Země má, která všechny děti i učitelky chytla za srdce.
Celé naše putování s indiány jsme zakončili společně s rodiči dětí u ohně na zahradě MŠ a zároveň se rozloučili se školním rokem 2010/2011 a školáky, kteří nastoupí v září na základní školu.